Filtracja

#1
Witam wszystkich.

Mam gorącą prośbę. Jeśli posiada ktoś jakieś pdfy o filtracji papierów multigrade za pomocą filtrów multigradacyjnych lub głowic kolorowych to dajcie namiary gdzie można ich szukać lub jeśli możecie to powklejajcie linki będę bardzo wdzięczny i chyba nie tyko ja bo wiele osób szuka materiałów na ten temat. Każdy kto będzie potrzebował czegoś o filtracji to właśnie tutaj znajdzie! Dzięki temu unikniemy powtarzania się tematów.

Ps. Czytałem w jakimś temacie, że są na forum pdfy o filtracji ale ich niestety nie potrafiłem znaleźć. :( Liczę na Waszą wyrozumiałość ;)

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

#2
Producenci papieru zazwyczaj wkładają ulotkę do pudełka, gdzie jest napisane,
przy jakich ustawieniach głowic, najczęściej trzech, jaki uzyskuje się kontrast.
Przy okazji jest tabelka czułości dla poszczególnych stopni.
Jeśli nie ma takiej ulotki, w co wątpię, to idziesz na strone producenta i tam są pdfy, gdzie to jest.

A jeśli idzie już o samą naukę pracy papierem wielogradacyjnym,
to albo dobierasz jeden kontrast i korygujesz partie obrazu innymi filtrami,
do czego polecam lekturę Black&White Photography, można go namierzyć w empikach,
albo robisz split grading, który był wyczerpująco opisany przez pana Tkaczyńskiego w Pozytywach.
Jeśli mieszkasz poza zasięgiem Empików, to pozostaje Ci lektura chociażby tego artykułu

http://www.korex.boo.pl/pdf/art/filtrowanie.pdf

ktory wygooglanie zajmuje dosłownie kilka sekund.

Pozdrawiam.

#3
Jeżeli chodzi o mnie to mam głowice kolorową. Artykuł "ABC filtrowania w ciemni" Jerzego jest mi znany. Pomyslałem, że istnieją jeszcze inne artykuły, itp zawierające informację o filtrowaniu. Muszę odwiedzić swój empik i poszukać tej książki. Ale jak by ktoś coś jeszcze miał, to bardzo miło będzie mi się z tym zapoznać.

Cygnus Dzięki

Pozdrawiam
cron