jak urządziliście sobie ciemnie ?

#1
jestem ciekaw jak urządziliście sobie ciemnie... gdzie co poustawialiście ... grzie ją urządziliście... itp. bo dla mnie ciemnia to sposób na mile spędzony czas w samotności ... z radiem ... muzyką [mam u siebie odtwarzacz winyli :) ] ... jak jest dobra muzyka to w oparach chemii mogę spędzić całą noc... :wink:

#2
jakl ty to masz poustawiane?
a pozatym juz kiedys pyame na forum i nie dostalem odpowiedzi, co jest potrzebne zeby miec kompletna ciemnie? wlacznie z chemia, oczywiscie b&w

#3
co potrzebne ? hymmm ... najważniejsza jest kasa :? :? bo to niestety jest kasochłonna inwestycja... i jeśli się sądzi że taniej wywoływać bwb i powiękrzać w ciemni niż w labie to [amatorsko oczywiście ,nie konercyjnie] to jest według mnie w błędzie... bo jeśli dodać sprzęt [minimum: powiękrzalnik,kuwety[3najmniej],szczypce,szuszarke.lampa ciemniowa] ,chemię [wywoływacz ,utrwalacz] ,czas[ czasem robię jedną odbitkę przez godzinę lub więcej ] + papier [wiele się marnuje na próby ,testy, wariacje itp] to koszt jest ogromny .... ale z drugiej strony frajda i możliwości warte każdych pieniędzy :lol: :lol: :lol:

#4
a oto fotki mojej ciemni ... są okropneie niebieskie itp. .... robił je mój kumpel minoltą dimage 7i dwie godziny po jej kupieniu .... ale mniej więcej wszystko widać... zaznaczam przy tum że robiłem małe porządki wczasie ich robienia i zwykle jest mniejszy burdel :lol: :lol:
Załączniki
ciemnia1.jpg
widać trzy powiększalniki ... wtym pracuję tylko na jednym ... reszta służy mi jako skład części itp.
ciemnia1.jpg (97.54 KiB) Przejrzano 11401 razy

#6
za pomieszczenie na siemnie służy mi piwnica [dom jednorodzinny] którą remontowałem przez 5miesięcy [suck!!!] z kompletnej ruiny... teraz czasami jakaś wilgoć wyjdzie na ścianie :lol: :lol: średnio na tydzień spędzam w niej 10 h jak mam czas ... więc mam też zimne miejsce na piffko :D ... bardzo ją lubię i jestem z niej dumny :) ... może na zdjęciach nie wygląda ciekawie ale jest to bardzo przytulne miejsce... może kiedyś wstawię tam jakąś kanapę by wygodnie oglądać slajdy z .... :lol: :lol:

#7
zadroszcze ci,super pomieszczenie.o takim mozna tylko marzyc.ja swoja ciemnie zrobilem w lazience,ktora zpecjalnie do tego celu zostala zaprojektowana,ale jest ciasna. :( co w ciemni jest wazne?


muzyka! staly doplyw wody do plukania,temperatura w okolicach 20 stopni,czystosc bez kurzu,absolutne zaciemnienie.reszta jest rzecza wtorna :)

#8
czystość jest naj najważniejsza ... i woda.... ja niestety nie mam bierzącej więc ratuję się kilkoma kuwetami z wodą pod rząd rzeby się zupa z płukanki nie zrobiła :lol: :lol: ....

no ale bono... opowiedz coś więcej o tej swojej łazienkowej ciemni [może jakąś fotę zamieścisz] :wink:

#9
no no no....
bardzo ladnie... az zazdroszcze... juz planuje w ktorym pomieszczeniu sobie urzadze takie cos :] mialem jedno fajne czyste pomieszczenie, ale brat urzadzil tam studio :( wrzucl perkusje i takie graty... zostaje mi mala pownica, ale bede musial wymyslec co innego, bo jest po sasiedzku z kotlownia z weg;lem, wiec kurzu duzo... :(
jaki powiekszalnik polecacie?
ok 200 zl (czy to nie smieszna cena?)

#10
byłem ostawnio we wrocku i w sklepie ze sprzętem do ciemni niedaleko dworca widziałem kilka powiększalników typu krokus do 200 zeta... co prawda to na takim krokusie nie wzlecisz w kosmos ale zacząć można :wink: ... ale pamiętaj by patrzeć zawsze przy zakupie z komisu czy nie jest skorodowany od środka .... bo będzie ci syfił że aż strach ... a syf to najgorszy wróg :lol: .... no i ważne też żeby między kliszą a obiektywem powiększalnika było jak najmniej szybek bo to potem trzeba non stop czyścić i picować :evil: ...

warto popytać poprostu ludzi czy nie mają do spylenia jakiegoś sprzętu fotograficznego co im się wala po piwnicach [czasami oddają nawet za darmo ciesząc się jeszcze że się grata pozbyli :lol: :lol: :lol: ]- takich ludzi jest pełno - wiem bo tak skompletowałem większość sprzętu ....
powodzenia

#13
Sprzet do ciemni warto kupowac na Allegro,ceny o wiele nizsze od komisowych czy gieldowych.Zamiast Krokusa warto kupic Opemusa lub Magnifaxa,sa o wiele lepiej wykonane,i maja lepsze obiektywy.Poza tym standardowe mocowanie obiektywu w czeskich poowiekszalnikach to M39-a ten gwint ma wiekszosc dobrych obiektywow powiekszalnikowych. Tylko stary typ Opemusa-5a jest standardowo wyposazony w gwint M23,5.

#16
Albo El Nikkor.Rzecz ciekawa,za najlepsze uwaza sie El Nikkora 40/4 i Meogona 50/5,6. Tego El Nikkora u nas nigdy nie spotkalem,a nie jest to drogie szklo,cena nowki w Stanach to ok.200 $ ,na E-bayu mozna zlapac za 50.Jest wielokrotnie tanszy od apochromatow z najwyzszych polek a -podobno-nie ustepuje im
jakoscia odwzorowania.U nas popularniejszy jest nie wiadomo czemu El Nikkor 50/2,8 ,tez bardzo dobry ale jednak slabszy.Z tym,ze roznice wsrod tych najlepszych szkiel mozna dostrzec przy powiekszeniach rzedu 40/60 ,a i to dopiero z lupa ;)

#17
twilight pisze:Poza tym standardowe mocowanie obiektywu w czeskich poowiekszalnikach to M39-a ten gwint ma wiekszosc dobrych obiektywow powiekszalnikowych. Tylko stary typ Opemusa-5a jest standardowo wyposazony w gwint M23,5.
ja mam opemusa 5a. Czy to znaczy, ze w zaden sposob nie wcisne do niego Meogona i musze bazowac na Anarecie? generalnie nie narzekam na jakosc odbitek, ale jak na razie robie max 18x24, no i nie mam tez porownania z lepszymi objektywami.

#18
Do Opemusa 5a teoretycznie sa miseczki z gwintem M39,byly produkowane jako wyposazenie dodatkowe ,ale praktycznie nie do zdobycia.Sam szukam,bo uzywam 5a do fotomontazu z Magnifaxem.Jest jeszcze jedno wyjscie-dac dobremu
fachowcowi miseczke do rozwiercenia i nagwintowania M39.