Powierzchnia na zdjęciu

#1
Witam! Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej na wydziale mechanicznym. Ale mam do przeanalizowania zdjęcia iskry:
Obrazek

pod kontem jej powierzchni w mm2 oraz temperatury (czyli ilości danego koloru iskry)

Obecnie wykorzystuje program napisany w c++ który zlicza mi ilość pikseli danego koloru RGB od O-255! Problem mam tylko z przeliczeniem pikseli na mm2! wychodzę z założenia ze np. w zdjęciu o rozdzielczości 10dpi przypada 100pikseli na cal2. Znając rozdzielczość mam powierzchnie;/ Rozważam jeszcze sfotografowanie wzorca i z proporcji obliczać powierzchnie!

ALE WCZEŚNIEJ MOŻE ZAPYTAM FACHOWCÓW- CZY ZNACIE JAKAŚ INNA DROGĘ OBLICZENIA RZECZYWISTEJ WIELKOŚCI OBIEKTU NA ZDJĘCIU???
Ostatnio zmieniony ndz mar 30, 2008 8:44 pm przez zeus84, łącznie zmieniany 1 raz.

#3
Na kierunku mechanicznym lolu :P ortografia nie przeszkadza mi w liczeniu całek potrójnych i w projektowaniu silników :P Wiec zamiast spamować pomógłbyś i doradził coś w tym temacie;/

#5
A co z optyką? Czy masz tutaj zachowane proporcje 1:1 oraz czy obiektyw nie wprowadza zniekształceń?

Co do temperatury - może skala szarości ? Wtedy mając tablicę wartości pikseli pozbywasz się czerni i cacy.

(ilosc_pikseli/ppi)*(25.4^2)= powierzchnia

Wszystko to teoria. Pomysł ze wzorcem dobry ale musisz mieć takie same ustawienia (przysłona i ogniskowa) - tak sądzę.

Możesz również ustawić skalę za obiektem/iskrą i przy uzyciu kąta widzenia obiektywu oraz odległości wyliczać ale to też nie jest dokładne (błąd pomiaru :( ).

#6
Zdjęcia będę robił dopiero w przyszłym tygodniu. Plan co do powierzchni jest taki ze sfotografuje (przy identycznych ustawieniach aparatu i przy tej samej odległości) prostokąt o wymiarach 10cmX10cm! Znając ilość pikseli z proporcji oblicze powierzchnie. Co do temperatury to dysponuje skalą barw-14 kolorów jaki emituje płomień i do każdego mam przypisana temperaturę! Amatorskim programem do robienia histogramu odczytuje ilość pikseli danego koloru z powyższej skali barw. I uzyskuje % odział danej temperatury.

Może ktoś wie jak oszacować w miarę dokładnie ile jest na zdjęciu danego koloru? przykładowo czerwonego o nr RGB 106

W sumie mam wszystko;/ jak by nie było wystarczy, tyle ze to amatorszczyzna:) Pisząc posta na forum liczyłem ze znajdzie sie jakaś bardziej profesjonalna metoda!

W każdym radzie dzięki Dzban za konkrety:) wzór sie przyda
(ilosc_pikseli/ppi)*(25.4^2)= powierzchnia
tylko co to jest ppi (pixel na cal) skąd to odczytać i jak to sie ma do dpi?

#7
Tak czytam i zastanawia mnie tylko, na ile dokładna będzie Twoja analiza,
czy bardziej w kierunku zmierzenia tych wartości czy wskazania przedziału.

Analizowanie tego konkretnego zdjęcia jest mało miarodajne, ponieważ został zarejestrowany ślad iskry, a nie ona sama.

Druga rzecz, oprócz kalibracji powierzchni powinieneś zrobić kalibrację temperatury barwowej na różnokolorowych ciałach o znanych temperaturach
i sprawdzić czy nie powstaje zbyt duży błąd w zależności od typu powierzchni.

#8
Iskrzenie stopów lekkich:) mam kilkanaście zdjęć iskier z rożnych stopów! Jeden stop powoduje mała iskrę drugi znowu bardzo dużą! Obliczenie powierzchni ma na celu tylko szacunkowe szufladkowanie stopów które powodują np. mała iskrę, średnia,, dużą! Wiec dokładność w tym temacie nie odgrywa kluczowej roli, zwłaszcza ze trudno uchwycić największy rozmiar iskry aparatem;p Z kolei znowu określenie temperatury ogranicza sie do skali barw- 14 kolorom przypisano temperaturę, przykładowo: kolor R118 G32 B35 to jest temperatura ok 650'C kolor biały i okolice to tem. 1800'C

Wiec pytam czy może ktoś wie jak określić ilość koloru choćby w przybliżonych % na danym zdjęciu! Jeśli nie to temat zamknięty i po kłopocie:)