p ytanie o RAW/NEF

#1
Ostatnio przerzuciłem się na NEF (nikonski RAW). I mam dosyć banalne pyytanie: Czy po zgraniu zdjęć na dysk, skonwertowaniu od razu na jpg - czy coś RAW na tym traci przy przeróbce np. w Lightroomie ? Nie wiem czy sie jasno wyraziłem. Po prostu nie wiem czy najpierw powinno się zdjęcia retuszować itp., a następnie zmienić format pliku na .jpg. U mnie jest ten problem, że komputer trochę złomiasty jest i przy fotografiach NEF/RAW strasznie zamula (duży format pliki itp.) dlatego na ręke mi byłoby bawić się jpgami

#2
obrabiając de facto od początku na .jpg (bo tym jest automatyczne zrzucenie jpga z RAWa) tracisz właściwie wszelkie zalety zapisu RAW. Jest to prawie to samo, jakbyś od początku w puszce ustawił zapis w jpg. Jeśli korzystasz z RAW, to wszelkie korekty balansu bieli, naświetlenia, kontrastu, cała ciemnia cyfrowa musi być zrobiona na poziomie RAW. Dopiero później eksportujesz do .jpg i robisz fine tuning.

#3
po przekowertowaniu do JPG'a usuwasz z RAW"a wiele informacji o kolorach, światłach cieniach itd... Tym samym tracisz moc RAW'a...
Zresztą... W kompie RAW'y Ci bardziej mulą od JPG'a?
To na jakich dużych zdjeciach pracujesz? (Mpx?)
Pozdrawiam

#4
Przed przeróbką wszystkie zdjęcia jpg zmniejszam do odpowiedniej wielkości. Robie to z doświadczenia użytkowania mojego kompa, ponieważ praca z Lightroomem przy dużych wielkościach przyczynia się do dłuższego czasu zapisu zdjęcia, nawwet jak suwak którykolwiek przesuwam, reakcja jest po jakiś kiku sekundach. Niestety nie znalazłem rozwiązania/programu w jaki sposób zmniejsza się RAWy, większość moich programów nie obsługuje tego formatu, a w szczególności jeśli chodzi o *nefy. Plugin PS "Camer Raw" z czego wiem również nie radzi sobie z tym.

#6
a rozważałeś wymianę PC ? sprzęt zrobił się niedrogi, szczególnie, jeśli wykorzystasz stary monitor?
W wakacje "za chlebem" wyjeżdzam, nie ma bata abym wrócił ze starym lapkiem. Te kilka miesięcy jakoś się wycierpi ;)
cron