pytanie o wybór drukarki

#1
Witam
potrzebuję bardzo dobrej drukarki do zdjęć ostatnio zastanawiałem się nad Epson Stylus Photo R3000 albo jej poprzedniczką Epson Stylus Photo R2880, no i tu pojawił się jeszcze jeden konkurent DNP DS40 (termosublimacyjna). Drukarki będę głównie używał do zdjęć ale pasowało by też żeby drukowała na papierze tłoczonym o gramaturze do 300 (maksymalnie), wiem że na termosublimacyjnej takie coś odpada ale interesuje mnie porównanie jakości, kosztów i trwałości wydruków zdjęć na tych trzech drukarkach. Chyba że ktoś poleci mi coś dobrego w cenie do 4000 zł.

Dziękuje z góry za wszystkie opinie i porady pozdrawain

#2
witaj człowieku ogrodów :)
mam doświadczenia z termosublimacyjnymi, jak najbardziej pozytywne. Dla mnie zaletą jest brak kłopotów z atramentami, ładujesz papier i wszystko gotowe, drukujesz zalaminowane zdjęcia z nasyconym kolorem i dużą rozdzielczością. Jedyna wada w popularnych modelach to to, że max rozmiar zdjęcia jest 10x15cm a większe termosublimacyjne są droższe. No i przy wydruku hurtowym drukarka się w końcu przegrzewa i zaczyna robić przerwy na stygnięcie między wydrukami.

#4
Ludzie czy już naprawdę nikt z was nie zna się na drukarkach żeby poruszyć tak błahy temat w końcu jestem na forum na którym bądz co bądz wypowiadają się w pewnym stopniu profesionaliści.

#7
A drukował już ktoś z Was na Epsonie L800. Bo się reklamują właśnie, że koszta dużo niższe jak w fotolabie (stałe zasilanie CISS). Tylko ciekaw jestem jak z jakością?

#8
musichead pisze:Profesjonaliści mają takie rabaty w labach, że nie drukują sami. ;)
Taaaa ja mialem i drukowalem , do momentu jak tak s...li zdjecia ze nie wiedzialem co z tym zrobic , shcowac sie do toalety, oddac klientowi czy powiedziec ze nie zdazylem z terminem. W koncu oddalem i stwierdzielm ze jak kilient bedzie mial pretensje poprawie . Po tym incydencie kupilem Epsona R1900 ze stalym zasilaniem ciss. Do tego po litrze tuszu kazdego koloru, dobralem dwa rodzaje papieru velvet, super glass 280 .Dzis nie pamietam o labie i w koncu mam powtarzalnosc wynikow .Drukuje kiedy chce Na poczatku roku przepuscilem przez drukarke ponad 1400 szt akruszy a3+ dukowalem 100 kalendarzy 13stronicowych, maszyna nawet nie jeknela.Caly czas dziala bez problemu .Ten model daje naprawde sliczne wydruki niesamowity efekt otrzymamy na paramertrach photo RPM pobiera wtedy wiecej tuszu ,jednak mnie to rybka tuszy jest dostatek :-) Bardzo dobrze radzi sobie oddaniem przejsc, i jednolita plaszyzna niebieskiego nieba lub czerwonym materialem jedyna wada jak dla mnie. To to ze nie drukuje tak szybko jak nowsze modele ale to moge przebolec zawsze mozna zapuscic druk wsadzic papier po 30 szt i isc spac ,tak zreszta robilem drukujac kalendarze .Zadnego LABA juz nigdy .......
Jest jeszcze jeden aspekt tej zabawy koszt zdjecia o 50% mniejszy niz w laboratorium

Jakosc wydrukow z tej maszyny jest porownywalna ze zdjeciami z minilaba a przy zastosowaniu dobrych papierow foto potrafi byc rowniejsza niz z maszyny glebia i oddanie przejsc i kolorow calkowicie porownywalne

#9
Wow! no to mnie namówiłeś... :lol:
Na razie nie mam gdzie postawić, ale może niedługo będę miał... format A3 pod ręką i atrament na litry :shock: dobra sprawa... :)

#10
Fedrak pisze:A drukował już ktoś z Was na Epsonie L800. Bo się reklamują właśnie, że koszta dużo niższe jak w fotolabie (stałe zasilanie CISS). Tylko ciekaw jestem jak z jakością?
Jakosc fotograficzna , tam gdzie kupuje papiery chlopaki testowali L800 . Super sprawa ,tylko dla mnie format za maly jest , a4 odpada . Drukarka akceptuje epsonowskie zasobniki po 70ml wiec jest tansza i bardziej wydajna w eksploatacji, zdjecia drukuje sliczne ,czarnobiale tez sa bardzodobrej jakosci. Generalnie gdyby nie format, moze za jakis rok nabylbym teaki model .. Jednak to co mam spisuje sie rewelacja . A tak naprawde do czarnobialych wydrukow jesli myslimy o ty mpowaznie trzeba miec oddzielna drukarke A3+ i drukowac na tuszach weglowych, ale wtedy tylko B&W jednak efekt jest Rewelacja, mam taki uklad Epson B1100 i tusze tylkoczarnobiale. Zdjecia Bajka .Przy odpowiednim nosniku w koncu otrzymalem efekt jak z mojego ulubionego APX 100 i barytu agfy :-) Tanie nie jest ale ..... WARTO

#11
Jakub23 pisze:Wow! no to mnie namówiłeś... :lol:
Na razie nie mam gdzie postawić, ale może niedługo będę miał... format A3 pod ręką i atrament na litry :shock: dobra sprawa... :)
HEHE rozumiem tez mialem pdobny dylemat ..ale jak na ten format ta drukarka wcale nie jest duza u mnie stoi sobie przy oknie blakonowym , na podlodze i w sumie nie zajmuje wiele mijsca jak trzeba podlaczal usb pod kompa i jazda ,trzeba pamietac tylko o jednym drukarka musi miec caly czas podlaczone zasilane gdyz inaczej przy kazduym wlaczeniu jesli robisz to np co dwa dni bedzie czyscy glowice i zapaprzesz ja dokladnie bo wtedy tuszy idzie w srodek co nie miara w sumie jak nie zalezy ci na czb to dobrym rozwiazaniem jest ez Epson 1400 jakosc jest tez naprwde dobra a cena dostepna tusz ycoprawda mniej wiec przy B&W trzeba miec dobrze skalibrowany ulad drukarka komputter papier tusze bo czarne i biale jest drukowane ze wsztkich skladowych rgb , ale na kolorze smiga jak ta lala

#12
Troche stary post ale moze dodam cos od siebie :) ja polecam epsonika 3880 wspanialy sprzet i a3 i a2 troche lipa z cissem bo tutaj juz tylko wieczne tusze i strzykawkowanie ale roznica w cenie na tyle duza ze i tak ta niedogodnosc nic nie stanowi bo pojemnosc pojemnikow duza i nie trzeba tego robic co 10 minut. Jakosc wydrukow bajka tylko dobry papier, ja uzywalem hp glossy no i epson glossy , niestety proffesional byl zbyt drogi ale i te tansze wersje daja rade

Emo jak moge zapytac jakiej firmy tusz uzywasz u siebie do ciss'a ? Tak sie zastanawiam czy na probe do siebie nie kupic zestawu z wiecznymi i tuszami nalitry ale sporo slyszalem ze piezzowa metoda to inne tusze i te zamienniki nie zawsze pasuja wiec pytam. No i dodatkowo jaki papier uzywasz? Robiles gdzies profile? A jak tak to samemu czy platne?

Pozdrawiam

#13
Ja u siebie uzywam tusz barwnikowy wodny choc drukarka powinna pracowac na pigmencie. To amerykanski tusz kupilem tego duzo wiec okolo roku nic nie kupowalem ,teraz musialem zalac innym bo tego nie moglem dostac. Powiem ze balem sie troche jak bedzie z dominanta koloru i jakoscia wydruku ,ale jest super, teraz kupilem jetteca . Powinien starczyc do polowy roku. przed grudniem znow szykuje mi sie duzo drukowania pewnie okolo 1500-2500 arkuszy A3+ do poczatku grudnia jeszcze musze kupic papier :-( Wazniejsze prace i generalnie zdjecia drukuje na papierze Fomei Real Velvet . To przepiekny papier klasa archive. Struktura i wyglad pod swiatlo jak stary papier Agfy professional przy tej cenie nie znalazlem nic lepszego 50szt A3+ to koszt okolo 120-150zl zalezy ile tego bierzesz i gdzie kupujesz ... zdjecia dla klientow drukuje tylko na tym. Przy uzyciu cissa i tego papieru nawet jak masz spady na korekcji to i tak wychodzi niecale 50% ceny zdjecia w labie .Nawet jak wliczysz wszystkie koszty lacznie z twoim czasem i amortyzacja uzrzadzen .
Co do tuszy pisalem wyzej pracuja bez problemu jest jeszcze jedna zlaeta tuszy barwnikowych oprucz delkatniejszych bardziej naturalnych kolorow i wiekszej ilosci szczegolow w czerniach ,nie ma takiego klopotu z glowicami drukarka czasme sobie stoi tydzien czasem trzy tygodnie bez drukowani i pracuje oczywiscie raz a kilka takich postojow trzeba zrobic jednorazowe czysczenie glowic bo z testu wynika ze przydalo by sie, choc ja czesto nie czyszcze tylko puszczam zdjecia na najwyzsza jakosc i przechodzi bez marnowania tuszu . sprobuj zostawic epsona bez dotyknia na 3 tygodnie gdy ma zalane tusze pigmentowe po temacie serwis wita albo babranie samemu.
Teraz profile nie nie kupowalem z jednego powodu do drukowania mam jeden komputer w zwiazku z tym ze swego czasu bardzo dlugo pracowalem w ciemni kolorowej z powiekszalnikiem i czest okorekcje na duze formaty trzeba bylo mimo urzaden dogrywac recznie sma ustawilem poprwke na korekcje wydruku i zaladowlem profil do kompa i mam tak jak chce ustawialem to na wzrok wiec moze nie jest to idelane ale dla mnie to bylo okolo 45 minut wiec nie widzialem potrzeby aby zamawiac profile ...
Pamietac trzeba tylo ojednym przy zalzeniu cissa tracisz od razu gwarncje srwisowa choc ja to mialem w pomoie bo po pierwszym zleceniu drukarka sie zamortyzowala .

#14
Ok dzieki, a wies moze cos o plynach do czyszczenia glowic? Ja swoja niestety musialem teraz zostawic na 2 miesiace bo akurat praca i wracam za kilka dni i serce na ramieniu mam czy tam sie nic nie stalo, a szkoda mi drukarki za 6k zl sie pozbyc :(

Pozdrawiam
Ps.
Podalbys mi nazwe producenta twojego cissa i tych tuszow ktore miales przed jetteciem?

#15
ciss to noname prosty z allegro, pojemniki weze i glowica z chipem zamast orginalnych zasobnikow dzial jak nalezy . Nazwy tuszu nie pamietam :-( gdzies mam jeszcze fakture musialbym poszukac .strony na ktorej kupowalem juz nie ma ...

#16
Szkoda ze nie pamietasz bo chyba to nie lyson? Tam jak liczylem to komplet samych tuszow do mojego epsona wyszedlby kolo 4k zl :/ no ale moze jak bedziesz kupowac to dasz znac w razie w , moze bulk order wyjdzie taniej to bym sie dolaczyl :)
Pozdrawiam
Ps.
Wiesz cos moze o programach mirage do kontroli drukarek epsona?

#17
nie to nie byl lyson. Ja kupilem to w bardzo duzych butlach to byl tusz barwnikowy wodny do ploterow epsona A1 sciagnolem to z usa bo sie kalkulowalo i tyle .jednak nie moge dac gwarancji czy to bylo produkowane w usa czy tylko detalizowane nie wiem generalnie byl dobry .Dzisiaj juz jestem po pierwszym czesciowym drukowanku i to co kupielm kolorystycznie jest takie samo . Co do mirage ....powiem tak super tylko niestety nie jest dedykowane do mojego urzadzenia ;-( swietnie za to dziala taki sprzet jak moj z ILS printer inter lab no i cena byla bardziej przyazna :-) choc pewnie nie ma tak duzych mozliwosci i [przyjaznego interfejsu to o itak daje radoche z drukwania bo pracujesz jak na minilabie .Nie wiem czy pracowales kiedys na takim urzadzeniu w laboratorium ? . Jak tak to zawsze masz lepsze porownanie

#18
dzieki emo - wlasnie nie pracowalem stad pytam bo czytam tyle ach ochow na ten temat ze mnie zaciekawilo czy moze nie warto kiedys w to zainwestowac , ale 1800pln to troche duzo jak za "wtyczke" :) czyli juz masz nowy zamiast tego tuszu z USA jak dobrze rozumiem tak ?? a ten nowy to jakis z allegro czy z naszych polskich stron ?

pozdrawiam
ps.
jak dobrze kojarze to moj epson chyba tez na tuszach wodnych pracuje bo gdzies widzialem ze polecali wodnego lyssona do 3880

#19
Epson 3880 to swietna maszyna i tez chce cos takiego kupic ze wzgledu na format A2 ale to przyszlosc .Ta maszyna co mam zarobila juz na siebie i pracuje caly czas. Wiec na ten moment nie kupuje nic nowego . Tak do tego modelu mozna spokojnie uzywac tusze wodne ..ale sprawdz jakie masz zaladowane teraz .Barwnikowe czy pigmentowe ? . To
dosc istotne gdyz czesto jedne drugich nie toleruja i tworzy sie po polaczeniu jednych z drugimi galaretka ,co dalej wiemy zapchane glowice i czesto tak ze jest to juz nie do uratowania. takze zanim cokolwiek innego wlejesz musisz wiedziec co to za tusz, lub oddac drukarke do czyszczenia ale u kogos kto jest naprawde dokladny zeby potem nie bylo zonga :-) bo szkoda maszyny .Teraz zostalem zmuszony do zakupu tuszu w polsce kupilem Jetteca na razie daje rade , i jest ok . Kupowalem na allegro . Generalnie to trzeba tzymac sie albo bardzo dobry papier i moze byc gorsz ytusz lub bardzo dobry tusz i gorszy papier idealnie jest bardzodobre i bardzdobre :-) ale to zalezy co i dla kogo robisz :-)

#20
glownie dla siebie - jeszcze nie na sprzedaz , ale mysle o tym w przyszlosci :) poki co mam oryginalne epsony w srodku - 9 ladunkow , a to chyba pigmentowe jak sie nie myle prawda ??
cron