Canon PowerShot SX 10 IS

#1
Witam

Chciałbym kupić aparat i wpadł mi w oko właśnie ten: Canon PowerShot SX 10 IS Co o nim myślicie ?? Mam na namysł miesiąc bo wtedy wracam do polski i chciałbym prosto po sprzęt jechać, ale spotkałem się z taką opinią na jego temat:

Największe rozczarowanie roku - no chyba większe to tylko SX1. Taki wypasiony kompakt a nie daje możliwości stosowania filtrów... Krok do tyłu w stosunku do S5... Aparat tylko dla tych co nie dbają o stan obiektywu... zabrudzi się, zarysuje i kompletna bieda... Żadnych fajnych zdjęć letnich, bo polara też się nie użyje... Canon zrobił coś strasznego... A mógł być hit...

Co o tym myślicie ?? Może macie propozycje aparatu z takimi parametrami ale ma wyeliminowane powyżej wymienione wady??
Aha i warto podkreślić że powinien mieścić się w cenie do około 1500 zł, będzie to sprzęt dla początkującego a zawsze a zawsze można go wymienić :lol:

Proszę o pomoc jestem początkujący więc zielony.
Z góry dziękuję za odpowiedź. Łukasz

#3
To zależy jak bardzo potrzebujesz używać filtrów w kompakcie? Dla mnie poważną wadą jest np. 20-krotny zooooom.

Za tą cenę możesz mieć lustrzankę - ale uwaga, nie będzie to aparat aż tak uniwersalny jak kompakt i z biegiem czasu pochłonie dalsze inwestycje. Za to jakość obrazu i przyjemność obsługi większa.

Moja rada - zamiast patrzyć na suche parametry rozważ do czego potrzebny Ci aparat, czy ma być uniwersalny i poręczny, czy chcesz się rozwijać i stawiasz na wysoką jakość. I w zależności od potrzeb kupiłbym albo kompakta ale mniejszego i poręczniejszego albo lustro.

#4
Hmm więc sprzęcik potrzebny mi jest ponieważ dużo zwiedzam Europę na motorze a wybieram się też na Azję i Afrykę północną i chciałbym jak najlepiej zapisać te widoki jak najlepiej się da. Poza tym chciałbym pobawić się w fotografię artystyczną szczególnie fotografia przyrody. Lustrzanki mi odradzają bo podobno bardzo duże koszty a za taką cenę się nie kupi w miarę dobrej lustrzanki, pomijając już dalsze koszty. Macie może propozycję lustrzanki do 1500 mniej więcej którą można by chwilowo bez dokupywania innych akcesoriów robić zdjęcia ?? Tak żeby resztę można powoli kompletować.

#5
Z tego co piszesz to dużo podróżujesz i lubisz krajobraz i fajnie, że tak jest. Bo bez ruszenia 4 liter nie ma dobrych zdjęć. Azja, Afryka to naprawdę piękne tematy i warte uwiecznienia w postaci fotografii. Ale nie ma tak łatwo i przyjemnie. Dobre zdjęcie to koszty i bez dobrego sprzętu się nie obejdzie. Jeśli Twoją barierą jest budżet w postaci 1500PLN to z mojej strony powiem ci, że ciężko będzie Ci coś fajnego wykombinować. Koledzy mądrze Ci sugerują zakup lustrzanki. To właściwy tor. Do tego musisz jeszcze jakiś szeroki kąt kupić aby pokazywać te piękne miejsca. Jeśli kupisz kompakt to o szerokim kącie raczej nie masz co marzyć. Masz zooma, który pozwoli Ci wyrwać jakiś szczegół z całości ale świata nie pokażesz niestety. Podstawa to średniej klasy lustro i kluczem jest dobre szkło, które to pokaże. Zwiększ budżet 2x a dostaniesz w tej cenie niezłe body i dobre szkło, które zapisze Twoje spojrzenie z tych pięknych miejsc, w których będziesz.
Albo kup lustrzankę analogową, którą można już za 300PLN kupić i dobre szkło. Zmieścisz się w kwocie 1500PLN. Będziesz wtedy dbał o każdą klatkę i nie będziesz cykać bez przygotowania tematu
:lol:


Pozdrawiam
Tomek

#6
To może inaczej ile trzeba dać za dobrą lustrzankę ?? Nie mówię tu o lustrach dla profesjonalistów ponieważ jestem początkującym i sprzęt powinien mi posłużyć kilka a nie kilkanaście lat bo jak się tym bardziej zainteresuję to wiadomo że trzeba i sprzęt zmienić. Może jakiś kosztorys co i za ile trzeba kupić aby na początek starczyło ?? Jestem bowiem w tym temacie zielony :)

#7
LucasP pisze:To może inaczej ile trzeba dać za dobrą lustrzankę ?? Nie mówię tu o lustrach dla profesjonalistów ponieważ jestem początkującym i sprzęt powinien mi posłużyć kilka a nie kilkanaście lat bo jak się tym bardziej zainteresuję to wiadomo że trzeba i sprzęt zmienić. Może jakiś kosztorys co i za ile trzeba kupić aby na początek starczyło ?? Jestem bowiem w tym temacie zielony :)
Ja osobiście robię zdjęcia canonem i będę Ci zachwalał tą właśnie markę bo ją znam :) Masz sporo możliwości sprzętowych tj. np. Nikon, Sony, Pentax, Minolta i tak dalej. Za 3 koła możesz już sobie sprawić niezłe body i przyzwoite szło. Moja propozycja dla Ciebie zważywszy na zdjęcia jakie Cię kręcą to canon 30d i np. sigma 10-22. W tej kwocie kupisz naprawdę dobre zwarte body i dobre solidne szkło z szerokim kątem.
Możesz też wejść w inne systemy ale pamiętaj o szerokim kącie w obiektywie bo to podstawa. Resztę jak zasmakujesz dobrych zdjęć to dokupisz z czasem.

Tomek
:)

#8
Jak jestes totalnym amatorem to nie przejmuj sie firmami. Nie wazne co kupisz i tak bedziesz zadowolony. Kazda lustrzanke z kitowym obiektywem bedzie robic zdecydowanie lepsze zdjecia niz kompakt.
Co ja bym kupil? Pomyslalbym nad Olimpusem e420. Ma bardzo dobry obiektyw standardowy, aparat jest maly i lekki. Idealny do podrozowania. W koncu nikt nie lubi targac kilogramy sprzetu.
Jak dla poczatkujacego uwazam, ze to dobry wybor. Oczywiscie mozna wybrac cos z innych marek np Nikon, Pentax, Sony, Canon...

Pamietaj, kazda lustrzanka dowolnej marki mozna robic piekne i ciekawe zdjecia.

#9
Jeszce może inaczej, czy opłaca się kupić właśnie taki sprzęt za 3k ?? Jak mi się to spodoba to może by się lepszy przydał :lol: a takim kompaktem choć troszkę by się nauczyć a zresztą zawsze go można opchnąć i dołożyć na bardziej profesjonalny sprzęt. Szczerze mówiąc nie wiem nawet jaka jest różnica między zdjęciem a lustra a kompaktu :lol: może ktoś mi pokaże jakieś różnicę na takim samym tle ale z innych aparatów ??

Jednak dostępniejszy jest dla mnie Olimpus e420, jak ocenili byście ten aparacik ?? Na wybór mam około 2 tygodnie i będę zakupy więc lepiej nie strzelić gafy.

#10
Jeśli chodzi o canona to na początek 30d plus obiektyw 10-22mm i stałoogniskowy 50mm by styknął. I masz wtedy superszeroki kąt do krajobrazu i lekko portretowe szkło z płytką głębią ostrości do innych rzeczy.

#11
LucasP pisze:. Szczerze mówiąc nie wiem nawet jaka jest różnica między zdjęciem a lustra a kompaktu :lol: może ktoś mi pokaże jakieś różnicę na takim samym tle ale z innych aparatów ??

Jednak dostępniejszy jest dla mnie Olimpus e420, jak ocenili byście ten aparacik ?? Na wybór mam około 2 tygodnie i będę zakupy więc lepiej nie strzelić gafy.
Różnica zasadnicza pomiędzy kompaktem a lustrzanką to element światłoczuły na którym zapisujesz informacje ze szkła. Różnią się matrycą światłoczułą . Lustrzanka dysponuje większą matrycą niż aparat kompaktowy.Tak więc lustrzanka więcej istotnych informacji zapisze niż zwykły kompakt. Myślę też, że jeśli nie "liźniesz" podstaw fotografii na początku to możesz zapomnieć o dobrych i wyjątkowych zdjęciach niestety. Trza będzie poczytać Panie kolego na początku o konstruowaniu obrazu i złotych podziałach i samym sprzęcie bo sam aparat nie robi zdjęć itd.

Propozycja MeloV8 jest jak najbardziej ciekawym pomysłem na początek.


Tomek

#12
To może jakieś materiały dla początkującego na początek ?? Zostańmy już na lustrzankach i może ktoś będzie miał jeszcze jakieś ciekawe propozycje z lustrzanek no niech będzie do max 2k tak żeby początkującego zaspokoiła :lol:
Na razie propozycja MeloV8 jest najlepsza, może coś podobnego czekam na propozycję bo do kupna już mało czasu a ja nadal zielony :roll:

#16
LucasP pisze:Macie może materiały o fotografii dla początkujących ?? Coś w necie ??
w necie ludzie głupoty wypisują, im mniej wiedzą tym więcej, skieruj kroki swe do księgarni lub antykwariatu i tam poszukaj literatury.
LucasP pisze:sprzęcik potrzebny mi jest ponieważ dużo zwiedzam Europę na motorze a wybieram się też na Azję i Afrykę północną
nie skrywam że Ci trochę zazdroszczę. z ciekawości, co za maszyna?
LucasP pisze:chciałbym jak najlepiej zapisać te widoki
analog z velvią w środku, ja bym tak zrobił.

#17
Sprzęcik to V-MAX i AfricaTwin :lol: W zależności gdzie jadę, jak tereny ciekawsze i mniej dostępne to Africa jak asfalt to V-MAX.
Jak tylko w Polsce będę to na pewno odwieszę księgarnię, bo uwiecznić te wszystkie widoki bez grama wiedzy i dobrego sprzętu tu trudno będzie.

#18
LucasP pisze:Największe rozczarowanie roku - no chyba większe to tylko SX1. Taki wypasiony kompakt a nie daje możliwości stosowania filtrów... Krok do tyłu w stosunku do S5... Aparat tylko dla tych co nie dbają o stan obiektywu... zabrudzi się, zarysuje i kompletna bieda... Żadnych fajnych zdjęć letnich, bo polara też się nie użyje... Canon zrobił coś strasznego... A mógł być hit...
Stek bzdur.