#4
nie bardzo znam się na monitorach, dlatego nie wiem na które parametry trzeba zwracać najbardziej uwagę jeśli głównym założeniem ma być monitor do pracy w Lightroom, Photoshop etc. ? Czy to chodzi o kontrast, odświeżanie, paletę kolorów?

#5
przede wszystkim zwracaj uwagę na rodzaj matrycy. Te najgorsze to TN, potem lepsze PVA, e-IPS, najlepsze s-IPS. Dobrze też żeby monitor miał 10bitową elektronikę, pozwoli to na sprzętową kalibrację. Tyle w skrócie.

#6
Kontrast nie jest wcale taki wazny. Przede wszystkim chodzi o reprodukcje kolorow, pokrycie przestrzeni barwnych, rownomiernosc podswietlenia matrycy i stabilnosc obrazu wzgledem temperatury podswietlenia i elektroniki. Chron tez oczy - unikaj monitorow, ktore maja zbyt duza jasnosc. Eizo nawet jesli ma 400 kandeli na metr kwadratowy, pozwala zmniejszyc jasnosc w ramach opcji regulacyjnych dostepnych dla uzytkownika i zachowac doskonala jakosc. To marka symbol jakosci i warto za to zaplacic. Radzilbym rozwazyc jakis inny model Eizo - 24". Rozmiar pikseli dodatkowo podniesie Ci komfort czytania.

#9
nie wiem czy jest sens rozdrabniac sie na dell'a, LG jesli masz eizo(moze mniejsze, ale lepsze)

na pewno w dluzszym czasie bedziesz bardziej zadowolony z eizo bo bedzie lepiej trzymac kolory jak i inne parametry. dodatkowo masz 5 lat gwarancji ;)
fakt lg kusi led'ami(diodowe 50"(tv) samsunga powalily mnie na kolana) nie wiadomo jak bedzie sie to sprawowalo w monitorku na dluzszy okres.

#10
Z tych wyżej wymienionych monitorów jedynie DELL ma matrycę IPS, pozostałe to TN

TN (TN+Film)

Najpopularniejsza i najtańsza matryca. Jej największymi zaletami jest brak smużenia (a właściwie najmniejże smużenie ze wszystkich matryc) i krótki czas reakcji (ważne w grach). Wady to wąskie kąty widzenia oraz to , że spora grupa TN-ek nie jest w stanie wyświetlić pełnej 24-bitowej palety kolorów.
Brakujące barwy, są wówczas uzyskiwane przy pomocy układu FRC oraz metodą ditheringu. Z tego powodu matryce TN nie nadają się do obróbki grafiki.

IPS

Panel opracowany w 1996 przez Hitachi. Miał w założeniu wyeliminować wady matryc TN. Niestety odbyło się to kosztem zwiększenia czasu reakcji pikseli co przekłada się na widoczne smużenie obrazu. Plusami IPS są szerokie kąty widzenia oraz doskonała reprodukcja barw. W 1998 r. wyprodukowano S-IPS , który częściowo poprawił czas reakcji pikseli. Pózniej pojawiły się kolejne odmiany takie jak (AS-IPS, H-IPS) Matryce te miały w przeszłości gorszy konrast od matryc *VA, teraz jest lepiej.