WEIN P500B / Falshmeter

#1
Dzisiaj stalem sie fizycznym posiadaczem Flashmetra WEIN P500B marki Honeywell-Wein ,na elektronice ITT. Po pierwszym pobierznym tescie . Powiem krotko ODJAZD !!! :shock: Szukalem tego urzadzenia bardzdlugo w sumie chcialem P1000 jednak jak trafil prostszy model P500B wziolem bez zastanowienia. Cena nowego to okolo 300-390 USD zalezy jak uda ci sie znalesc ,moj kosztowal tyle ze niebede tutaj przytaczal ceny bo nieprzyzwoita jest ... Forma tego urzadzenia jest sliczna to piekna rzecz jesli ktos lubi oldshool :-), Pracuje i mierzy rowno , Daje pomiary bez zadnego problemu nawet przy bardzo duzym poziomie swiatla zastanego rzedu f 16 przy 1/250 czyli daje rade jak nic :-) ij escze ten wyglad, bajka w sobote mam zdjecia wiec napisze wiecej jak to biega :lol:

#5
hehe teraz znalazlem nowa sztuke WP500B w Adoramie za 90 dolarow ...w sumie niedrogo :-) jednak i tka o wiele iwecej niz zaplacilem za mojego ..

#6
Sprzecik przetestiowany dokladnie ..... Wiec generalnie ma super look jednak to odbija sie na ergonomi jest dosc nieporeczny taka cegielka i wymaga na poczatku pewnego przystosowania ,mimo swoich rozmarow i kanciatosci w reku lezy pewnie .Czysta duza tablica ze wskazowka wychylowa swietnie pokazuje odczyty .Sam pomiar swiatla jest realizowany z dokladnosca oklo 1/3 ev .Szczerze mowiac po analogowym mierniku spodziewalem sie mniejszej dokladnosci ,jednak izynierowie z ITT wykonali naprawde dobra robote a ktos inny wpadl na doskonaly pomysl zeby teog nie poprawiac za mocno wiec mysl technicza z 1960 roku dziala do dzisiaj ma sie swietnie i daje powtazalne efekty. Ba produkuja to caly czas ,mozna dzis kupic nowa sztuke .Zaskoczylo mnie za to mocno cos calkiem innego. Okazlo sie ze Wein mierzy tez swiatlo mieszane i kompensuje do tego moc swiatla blyskowego .Za cholere nie wiem jak mozna to zrobic bez uzywania elektroniki w dzisiajszym tego slowa znaczeniu, ale jest i dziala doskonale .Swiatlomierz mierzy tez swiatlo zastane ,jednak tylko do pewwnego poziomu natezenia luksow przy niskim poziomie swiatla zastanego jego moc nie ma juz wplywu na pomiary flasha i kompensacje, co w sumie jest zrozumiale . Swiatlo zastane swiatlomierz mierzy dla czasu1/60- 1/500 sek . Pomiar zbiera z dosc nietypowego miejsca mianowicie z bialej mlecznej kuli w srodku pokretla czulosci iso .Ma to swoje wady i zalety , Pozwala dokladnie kontrolowac poziom swiatla blyskowego jednak wymaga tego aby nauczyc sie w ktorym miejscach mierzyc. Jak nuczysz sie tego to potem juz jest bajka, powtazalne wyniki jakich nie powstydzi sie wiele mlodszych urzadzen pomiarowych rekompensuja, taka surowosc konstrukcji i obslugi tego urzadzonka .... Generalnie jezeli ktos szuka flashmetra za male pianidze i chcialby miec przynajmniej badzodobra powtazalnosc Polecam Wein kopie w tylek tanie chinskie flahmetry jakoscia wykonania ,wygladaem i co tez jest wazne cena :-)