Bracia Lumiere

#1
28.12.1895 – Paryż, tuż przy Bulwarze Kapucynów, Grand Cafe w Salonie Indyjskim. Pierwszy pokaz filmowy braci Lumiere – uznano pierwszy ten, który był płatny. Przyszło 35 osób, a bilet kosztował 1 frank.

„Robotnice wychodzące z fabryki braci Lumiere”
to kilkudziesięcio sekundowe statyczne ujęcie rejestrujące wychodzenie kobiet przez żelazną bramę z fabryki.

„Przyjazd pociągu” to kolejne nieruchome ujęcie kamery znajdującej się na stacji La Ciotat, rejestrujące przyjazd pociągu a następnie wychodzących z nich pasażerów. Ludzie nie byli raczej świadomi drewnianej puszki postawionej na statywie, stąd ich zachowanie bardzo naturalne, jest nawet młodzieniec, który wręcz wpada w kamerę. Uznaje się, że ten film jako pierwszy (raczej nieświadomie) dał początek różnym planom filmowym (zmienny dystans)
Bardzo ciekawy był odbiór. Otóż widownia siedząca w pierwszych rzędach, przestraszona poczęła opuszczać swoje miejsca w obawie przed nadjeżdżającym na nich pociągiem.

„Polewacz polany” to film w pewnym sensie już wyreżyserowany. Prosta historia, dziecko nadeptuje na ogrodniczy wąż, którym mężczyzna podlewa grządki w ogródku. Zdziwiony brakiem wody zagląda w otwór – w tym momencie dziecko puszcza nogę – i strumień oblewa go w twarz.
Dał początek filmowi fabularnemu, który później rozwinie wielki Georges Melies.
Ostatnio zmieniony śr mar 01, 2006 1:25 pm przez Filippo, łącznie zmieniany 1 raz.

#6
wiesz co... wlasnie filip.. o to za smuty sa? zaczynam miec wrazenie ze ty te teksty przeklejasz. Piszmy o wspolczesnym szicie..nic nie mam do ljumereuf ale....

#7
haha.
pisze z glowy.
ucze sie piszac.
a porzadny egz mam w czerwcu.

ale jak nie chcecie tego, to przejde od razu do ekspresjonizmu i 'Gabinetu dr. Caligari " :lol:

#8
Filippo pisze:adrianie, bede mogl wkladac zdjecia?

tak, dam znać jak już będzie taka możliwość, może już dzisiaj, bądź jutro...

pozdrawiam :)

#9
Filippo pisze:ale jak nie chcecie tego, to przejde od razu do ekspresjonizmu i 'Gabinetu dr. Caligari "
haha, ja sie balam tego filmu :roll: :oops: ,jakis taki dziwny byl, zreszta, jak caly ekspresjonizm niemiecki ;) .

#11
kadry z pierwszego filmu w historii kina.
Załączniki
kobiety-wychodzace-2.jpg
kobiety-wychodzace-2.jpg (49.23 KiB) Przejrzano 5268 razy
kobiety-wychodzace-1.jpg
kobiety-wychodzace-1.jpg (49.73 KiB) Przejrzano 5268 razy