FOTOGRAFIA a PRAWO - CZYLI KTO MA DO CZEGO PRAWO?

#1
Przed sesją zdjęciową w stroju komunijnym rodzice dziecka wyrazili zgodę na wykonanie zdjęc, za które oni nie zapłącą a za to ja będę mogła je wykorzystac w celach reklamowych i handlowych. Umówiliśmy się, że zdjęcia prześlę pocztą elektroniczną. Umowa była ustna, ponieważ miałam robic zdjęcia chłopca w kościele i zauważyłam fotogeniczną dziewczynkę; stąd też żaden dokument nie został podpisany. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Po pewnym czasie dostałam prośbę, aby ponownie przesłac zdjęcia, ponieważ częsc z nich została utracona z powodu awarii komputera. Zaoferowałam przekazanie zdjęc na CD i poprosiłam o podpisanie umowy, w której znalazłyby się ustne ustalenia. Niestety okazało się, że rodzice "musza się zastanowic", że właściwie nie chcą, aby zdjęcia były przeze mnie wykorzystwyane... Proszę o wyjaśnienie co w tej sytuacji mogę zrobic? Kto i do czego ma tutaj prawo? Czy ktoś zetknął się z podobnym problemem?

#3
Dzieci (w strojach komunijnych) wraz z rodzicami brały udział w nabożeństwie w kościele. Po mszy miałam robic zdjęcia chłopca - wszystko było ustalone wcześniej. Potrzebowałam zdjęc komunijnych również dziewczynki. Jedna była po prostu bardzo ładna. Jej rodzice zgodzili sie na wykonanie zdjęc, o czym pisałam poprzednio. Czy teraz wszystko jasne?

#4
Obawiam sie iż rodzice dziecka sa na prawie, na papierze owej umowy nie masz, ale im zaleZy na zdjeciach wiec zanim je wyślesz "bo podobno je utracili" targuj sie, żadaj albo gratyfikacji za zlecenie albo (oczywiście już na piśmie!) prawa do publikacji bo prawa autorskie posiadasz (zdobywasz je w momencie wykonania zdjecia lub innego dzieła) Życze pozytywnego wybrnięcia z sytuacji, pozdrawiam, uni... :wink:

#5
Momencik, umowa ustna jest prawnie wiążąca. Tyle tylko, że należałoby mieć jakiegoś świadka coby słowa rodziców potwierdził.

Swoją drogą to Ty jesteś na górze bo masz ich zdjęcia, a więc możesz się targować jak wspomniał unicorn78.

Zdrówka,
Radek.

#6
Witam.

Czy zależy Ci:
1. Na pieniądzach za fotografie
2. na korzystaniu ze zrobionego zdjęcia w działaności handlowej
3. żeby się odczepili i tyle.

Jesli 1, to:
Daj sobie spokój z szarpaniem się o kasę, bo fakt, że umowa jest ważna, to niestety nie masz żadnego dowodu na jej istnienie. Jeślio trafilaś na jakichś prawniczych balwanów, to jeszcze zgloszą do prokurataury wymuszenie.
Z drugiej strony, oni teżnie majądowodu, że zrobilaś te zdjęcia, nie mogą ich ot tak od Ciebie żądać. Nie wysyłaj im tych zdjęć jeśli wiesz, że Ci nie zaplacą albo nie zgodzą się na wykorzystanie wizerunku dziecka w dzaiłalności hanadlowej.
2:
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwoleniaosoby nanim przedstawionej ( w tym przypadku rodziców, gdyż z mocy prawa są przedstawicielami ustawiwymi niepełnoletniego dziecka). W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzyma umówioną zapłatę za pozowanie (a więc nie w Twoim pzypadku). Ponadto nie wymaga zezwolenia rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

W związku z tym, że masz do czynienia z takimi pajacami wyjściem byłaby pisemna zgoda na pozowanie. Poza tym w przypadku bezprawnego wykorzystania wozerunku córki rodzice mogą Cię
pozwać o naruszenie praw osobistych na podstawie art 23 kodeksu cywilnego.

Jeśli 3.
To pozbąź się tych zdjęć, bo w obecnej sytuacji oni nie mogą żądać twoich zdjęć, a ty nie możesz ich wykorzystać w swojej działalności handlowej, no więc na co ci one.

Na przyszłość staraj się w miarę mozliwości mieć wszystko na papierze.

#8
Witam, to może ja też zadam pytanie, chciałabym na swoim blogu zamieścić przegląd ciekawych zdjęć znalezionych w necie. Blog ten jest o różnej tematyce i traktuje o tym co się ogólnie dzieje w kulturze, literat. etc. , no więc, czy muszę każdego autora prosić o zgodę czy wystarczy, że podam autora i link źródłowy skąd jest to zdjęcie? Nie znam się totalnie nad takich sprawach.

#9
Z tego co mi wiadomo to możesz je wykorzystać z podaniem strony źródłowej(macierzystej), ewentualnie do kogo należą prawa autorskie danej pracy.
Chyba że masz zamiar używać prac w celach komercyjnych, to wtedy takie coś odpada.
Ostatnio zmieniony ndz maja 31, 2009 10:56 pm przez Adam.B, łącznie zmieniany 1 raz.

#13
Mam pytanie związane z tematem:
Jak robię zdjęcia na turnieju sportowym zawodnikom i chcę potem sprzedać te zdjęcie gazecie, bądź firmie która wykorzysta je komercyjnie, to muszę ja jako fotograf posiadać zgodę osoby uwiecznionej na zdjęciu? Bo jesli jest to jakaś drużyna sportowa, to może być ciężko :) Jak to wygląda w praktyce?

#15
loopka pisze:Mam pytanie związane z tematem:
Jak robię zdjęcia na turnieju sportowym zawodnikom i chcę potem sprzedać te zdjęcie gazecie, bądź firmie która wykorzysta je komercyjnie, to muszę ja jako fotograf posiadać zgodę osoby uwiecznionej na zdjęciu? Bo jesli jest to jakaś drużyna sportowa, to może być ciężko :) Jak to wygląda w praktyce?
Cygnus pisze:Jeśli fotografujesz ludzi, którzy wykonują swoją pracę, to nie musisz mieć zgody na publikację.
Cyganus prawie Ci wyjaśnił co i jak...

PRAWA DO PUBLIKACJI WIZERUNKU:
Profesjonalni zawodnicy w trakcie imprezy sportowej są osobami publicznymi wykonującymi swoją pracę, w związku z powyższym nie jest wymagana zgoda na publikację ich wizerunku. Reguluje to Art. 81. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli
osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem
przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych,
społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz,
publiczna impreza

Przyjmujemy paragraf 2 punkt 1 - pełnienie funkcji zawodowej.


W przypadku sportowców możemy takie coś przyjąć, ale już w przypadku np "szewca", który wykonuje swoją pracę, nie.

Swoją drogą sprawa z wizerunkiem jest na maxa śliska... Swego czasu wykonywaliśmy zdjęcia do gazety pewnego lokalu, W owym lokalu siedziała sobie rodzinka (w sumie 10 osób) czyli w myśl prawa pojedyńcze wizerunki były jedynie częścią całości (nazwijmy to tłumu) zdjęcia zostały opublikowane a rodzinka zgłosiła się z pretensjami do właścicieli lokalu. Ci dla świętego spokoju wypłacili im pewną gratyfikację finansową żeby uniknąć ciągania się po sądach i udowadniania, że nie jest się wielbłądem. Dodam tylko, że zdjęcia nie miały na celu przynoszenia korzyści majątkowych właścicielom.

#16
bądź firmie która wykorzysta je komercyjnie,
co innego zdjęcie w prasie (reportaż), a co innego np w reklamie
na to drugie potrzebny jest już umowa, gaża, etc...

#18
Dziękuję za odpowiedzi. Przyda mi się ta wiedza :)

Zdaża się, że robię zdjęcia zawodów, gdzie biorą udział zawodnicy, którzy nie zajmują się sportem zawodowo, tzn nie jest to ich praca, lecz hobby, np. zawody jeździeckie (na poziomie regionalnym większość zawodników to entuzjaści koni i nie jest to ich główne zajęcie). Mam zgodę organizatora i na podstawie tego co piszecie wydaje mi się, że żadnej innej zgody nie potrzebuję.

#19
Hej!

Mam gorącą prośbę do kogoś, kto się na tym zna( tuszę, że jest tutaj sporo takich osób).

O co mi chodzi? Jest umowa w fotografii typu pozowanie za zdjęcia. Chciałbym prosić o wzór umowy albo porady jak napisać umowę dotyczącą filmu, konkretniej teledysku. Pozowanie i udostępnienie muzyki zespołu w zamian za kręcenie teledysku.

Będę okropnie wdzięczny!